Все буде Україна!

Бурсит великого пальця стопи

Автор Oksana 30.09.2020 0 комментарів

Бурсит - запалення синовіальної сумки

Бурсит – це запалення бурси. Цей діагноз зазвичай ставлять, ґрунтуючись на клінічних даних та скаргах пацієнта. Бурсит суглоба найчастіше має супутні захворювання, будучи наслідком певних деформацій та спричиняє низку вторинних хвороб.  

В організмі людини близько 160 бурс, також званих синовіальними сумками. Це така мішковидна порожнина, заповнена рідиною, яка знаходиться між двома тканинами, наприклад, шкірою та кісткою або між сухожиллями, зв'язками та кісткою. Бурса покрита синовіальною тканиною, яка виробляє рідину, що виконує функцію мастила, захищаючи від тертя та зношування поверхні. 

Бурсит - воспаление синовиальной сумки

Бурсит найчастіше виникає, коли синовіальна оболонка ущільнюється та виділяє надмірну кількість рідини, що призводить до локального набряку та болю. Говорячи про бурсит великого пальця стопи, слід зазначити, що його розвиток пов'язаний з тим, що на стопи йде навантаження всього організму, а травми, підвищена активність, перенапруга, надмірна вага, спадкова схильність, потрапляння інфекції у суглоб, плоскостопість, порушення обмінних процесів у організмі, тиск твердих поверхонь та неправильно підібранного взуття, порушення кровообігу у стопах, розвиток захворювань, що призводять до запалення суглобів, сухожиль близлежачих тканин (подагра, ревматоїдний артрит, псоріаз, артроз) і вальгусна деформація стопи сприяють його розвитку.

воспаление бурсы

Бурсит симптоми та фази

  Основними симптомами при бурситі стопи є:

 • набряк і невелика пухлина (м'яка на дотик);
 • почервоніння;
 • болючі відчуття під час ходьби;
 • слабкість у м'язах;
 • незначне викривлення великого пальця (бурсит може виникнути на тлі вальгусної деформації стопи. Про розвиток цього захворювання Ви можете прочитати у цій статті);
 • невелика шишка на пальці;
 • подразнення шкірного покриву;
 • скутість (на останній стадії навіть неможливість) руху суглоба.

бурсит большого пальца стопы

На початковій стадії розвитку бурситу симптоми малопомітні та приносять лише дискомфорт. З розвитком хвороби починається прояв усіх вищезгаданих пунктів. Набряк і почервоніння посилюються, кісточка на великому пальці стопи збільшується, завдаючи сильного болю при пересуванні та натисканні. Починається розвиток супутніх захворювань, змінюється хода, знижується працездатність. Через біль людина намагається не наступати на всю стопу, що може призвести до атрофії м'язів, деформуючого артрозу суглоба і навіть до повної втрати амортизуючих функцій переднього відділу стопи.

Як і у більшості захворювань, існує три фази бурситу: гостра, рецидивна та хронічна. Під час гострої фази бурситу виникає місцеве запалення, синовіальна рідина ущільнюється, внаслідок чого рухи стають болючими. Хронічний бурсит призводить до постійного болю та може викликати ослаблення вищележачих зв'язок і сухожиль, і навіть їх розрив. Через можливі несприятливі впливи хронічного бурситу на навколишні тканини він часто сприяє розвитку супутніх захворювань, наприклад, тендиніту (запалення сухожилля) та багатьох інших. 

последствия бурсита

Бурсит лікування у домашніх умовах

 Якщо у вас бурсит великого пальця стопи, то лікування медикаментами на початкових стадіях можна уникнути. Але для встановлення правильного діагнозу слід все одно пройти обстеження. За допомогою ортопедичних пристроїв, силіконових устілок, вставок та коректорів суглоб вирівнюється, правильно розподіляється навантаження та відновлюється анатомічна форма стопи. Ліки застосовуються для зняття болю та запалення. Тому зазначимо, що за своєчасного звернення до лікаря, найімовірніше, вдасться обійтися без «сильних препаратів» та хірургічного втручання. Так що, помітивши у себе тривожні симптоми, не відкладайте похід до лікаря. Адже існує безліч захворювань зі схожими проявами і більшість з них призводить до розвитку ще більшої кількості супутніх недугів, які можуть мати серйозні наслідки.

Як лікувати бурсит

  Зазвичай для лікування бурситу застосовується комплексна терапія. Основними методами є:

 • Лікувальні вправи (Навантаження на суглоб має бути невеликим, але тримати м'язи у тонусі. Прекрасно підійде зарядка, розтяжка, пробіжки, футбол та аеробіка. При запущених стадіях кожна вправа лікувальної фізкультури повинна бути розписана відповідно до ступеня розвитку хвороби);
 • Застосування медикаментів (Направлено на зняття запалення та болю. Найчастіше виписують нестероїдні протизапальні препарати (Ібупрофен, Моваліс, Німесіл, Кетанов), можливий прийом стероїдів. При інфекційному бурситі призначають антибіотики загального спектру дії, які можуть вводитися в ділянку суглоба при запущених формах);
 • Фізіотерапія (Є допоміжним методом. Масажі, електрофорез, УВЧ, фонофорез акупунктура, магнітотерапія, "грязі", які покращують кровообіг, зменшують спазми та набряк, чим сприяють більш швидкому одужанню);
 • Використання ортопедичних пристосувань (Направлене на повернення суглоба у фізіологічно правильне положення, зменшення тертя та зниження навантаження на суглоби та сухожилля. Спеціальні вставки, ковпачки та протектори  запобігають тертю, міжпальцеві перегородки вирівнюють положення пальців, стяжки та коректори фіксуюють суглоби, ортопедичні устілки для взуття розподіляють правильно навантаження, а нічний бандаж дозволить продовжити лікування під час сну);

корректоры и ортопедические вставки для фиксации большого пальца стопы

 • Народні засоби (Наприклад, компреси з відваром з деревію, звіробою і кореня лопуха або з меду, змішаного з яблучним оцтом, прикладання капустяного листа, тертої сирої картоплі, буряків, кореня хрону або лопуха, ванночки з відвару сінної трухи та прогрівання мішечком з сіллю при відсутності запалення. Використання цих методів повинно бути у комплексі з іншими призначеннями та обов'язково схвалене фахівцем);
 • Хірургічне втручання (Найчастіше використовується артроскопія. Цей метод допомагає викачати гній, промити синовіальну сумку та ввести гормональні препарати (наприклад, Кеналог або Дипроспан). Якщо консервативне лікування не допомагає, звертаються до бурсектомії (видалення пошкодженої частини слизової сумки, наростів та окостенілих сухожиль). При поєднанні бурситу з вальгусною деформацією стопи, яка посилює та загострює перебіг хвороби, застосовують остеотомію (вирівнювання та фіксація деформованого суглоба у фізіологічно правильному положенні за допомогою самокомпресуючих гвинтів).

  Найголовнішим при лікуванні бурситу є усунення першопричини, а не зняття симптомів. Адже інакше захворювання може відновитися знову найближчим часом. Тому дуже важливою є правильна діагностика та застосування комплексної терапії, а не окремих пунктів, які зменшують симптоми.

хирургическое лечение при растущей косточке на большом пальце

Профілактика бурситу

  Запобігти бурситу не завжди можливо, але деякі поради допоможуть Вам знизити ймовірність його появи:

 1. Якщо під час роботи вам потрібно багаторазово та протягом тривалого часу повторювати монотонні або циклічні рухи, робіть якомога частіше паузи.
 2. Носіть зручне взуття та одяг, який не тисне та не сковує рухи.
 3. Використовуйте спеціальні вставки та устілки у взуття для зняття напруги з суглобів і зниження тертя. Купити устілки у взуття, отримати консультацію та ознайомитися з асортиментом можна на нашому сайті.
 4. Перед початком активного тренування робіть розминку для всього тіла.
 5. Виконуючи нові вправи, не робіть їх на максимальній можливості. Спробуйте спочатку зробити декілька підходів впівсили.
 6. При виконанні рухів, що часто повторюються, чергуйте їх. Розділіть на підходи та давайте навантаження на різні області.
 7. Опираючись на дуже жорсткі поверхні, підкладайте що-небудь для зниження тиску.