Все буде Україна!

Врослий ніготь. Причини виникнення. Як уникнути?

Автор anya 11.01.2023 0 комментарів

Вростання нігтя – досить поширений болючий процес, коли край нігтьової пластини під час відростання вростає у м'які довколишні тканини. Найчастіше захворювання зустрічається на великому пальці ноги, хоча виникає й на інших пальцях ноги, і навіть на пальцях руки.

Медична назва – оніхокриптоз. Захворювання у легкій формі проявляється у вигляді почервоніння та збільшення нігтьового валика та пальця зі врослим нігтем, що викликає дискомфорт. Часто протікає болісно та має запальний характер.

 

Чому вростає ніготь на нозі?

Визначити справжню причину виникнення захворювання непросто. Зазвичай причин не одна, а декілька і вони у комплексі призводять до загострення захворювання, до якого схильні як чоловіки, так і жінки. Такими причинами є:

 • Неправильне проведення процедури обрізання нігтів. Випадково залишений гострий край призводять до виникнення запалення та вростання нігтя у навколонігтьовий валик. Також причиною може бути глибоке вистригання кута нігтьової пластини. Її край при відростанні нігтя може поступово вростати у м'яку тканину.
 • Надлишкове навантаження на ноги. Через професійну діяльність або заняття спортом підвищене навантаження на стопи та нігтьову пластину може негативно впливати на ріст нігтя. Ризик розвитку врослого нігтя на нозі особливо збільшується у тих, хто займається футболом та балетом.
 • Вузьке та незручне взуття негативно впливає на ріст нігтьової пластини. Через нестачу місця пальця щільно затиснуті й перебувають у вимушеному неправильному положенні. Збільшується загроза неправильного росту та врізання нігтя у м'який навколонігтьовий валик.
 • Зайва вага та вагітність також можуть стати причиною вростання нігтя.

 

Також захворювання вростання нігтя може виникнути у людей, які дотримуються всього перерахованого вище, але знаходяться у групі ризику по оніхокриптозу:

 • Люди з вродженою особливістю. Надмірне зростання м'якої тканини в навколонігтьовому районі, неправильне зростання нігтьової платини або її скрученість є спадковою схильністю. Симптоми виявляються, зазвичай, вже з раннього дитинства.
 • Ті, у кого плоскостопість та деформовані стопи. Через захворювання побудови стопи правильне положення пальців порушене, відбувається збільшення тиску між великим пальцем і другим пальцем стопи.
 • Люди з порушенням обміну речовин. Захворювання такого роду призводять до зменшення доставки кисню та мінеральних компонентів до нігтьової пластини. Це позначається на правильному зростанні та розвитку. За такої передумови вростання нігтя може виникнути і на пальцях рук.
 • Ті, кому поставлено діагноз цукровий діабет. Діабетична стопа дуже проблемна. Будь-які ранки дуже важко піддаються лікуванню, швидко розвивається запальний процес. За наявності цього тяжкого захворювання рекомендується без зволікань звертатися до лікаря.
 • Люди з грибковими та дерматологічними захворюваннями. Внаслідок цих хвороб відбувається потовщення нігтя, нігтьова пластина втрачає свою анатомічну форму та деформується.
 • Ті, хто отримав травми ніг або пальців. Вони мають негативні наслідки і можуть стати причиною неправильного росту та вростання нігтя.

 

Факторів виникнення врослого нігтя, як правило, кілька. Людина неправильно або нерегулярно робить педикюр, носить тісне взуття, яке деформує нігті, і також схильна до грибкового захворювання.

Останнім часом помічено зростання кількості людей із проблемою вростання нігтя на пальцях ніг. За статистикою, це кожен десятий дорослий.

Проблема вростання нігтя досить сильно поширилася у складному 2022 році, коли наші військові захищають Україну і через обставини, що склалися, не мають часу та можливості займатися «правильним» педикюром, а щільне взуття та підвищені навантаження впливають на нігтьову пластину та деформують її. У багатьох через це ніготь починає вростати в м'які тканини пальця, завдаючи дискомфорту та викликаючи біль.

 

Як уникнути вростання нігтя?

Як і за будь-якого іншого захворювання, профілактика при вростанні нігтя має не останнє значення.

Щоб уникнути проблеми до її появи, рекомендуються до застосування такі методи:

 • При виконанні процедури вкорочування нігтів підрізайте виключно по прямій. Користуйтеся пилкою, щоб не залишати гострі краї. Сама процедура педикюру має бути регулярною!
 • Регулярно робіть ванни для ніг з морською сіллю або яблучним оцтом. Це дозволить розм'якшити нігтьову пластину та м'які тканини, надасть бактерицидну дію.

 • Носіть зручне взуття чи сандалі.
 • Давайте пальцям «дихати», знімайте взуття після важких фізичних навантажень та тренувань. Ходіть босоніж!
 • Тримайте ноги сухими, ведіть боротьбу з підвищеною вологістю ніг. Це дозволить уникнути грибкового ураження.
 • Починайте лікування грибкового захворювання ніг вчасно.
 • У разі плоскостопості та інших деформацій уникайте надмірного навантаження на стопи, а також підберіть собі ортопедичні устілки, які рівномірно розподілять навантаження, а також знизять його.  Ми пропонуємо вам такі варіанти ортопедичних устілок:

          - для повсякденної ходьби;

          - для активних занять спортом.

Про методи лікування врослого нігтя (оніхокриптоза) можна прочитати тут.