Все буде Україна!

Турбує біль у окістя гомілки? Що таке Шинсплінт?

Автор Oksana 14.07.2020 0 комментарів

Що таке Шинсплінт

"В мене болять ноги". Ця фраза настільки банальна, що практично перестала нести смислове навантаження. З дитинства ми чуємо її від бабусь, мам. У когось вона асоціюється зі старістю: як би природний симптом, відбиток віку і часу. Але справжнє значення стає зрозумілим лише в момент, коли у вас особисто з'явився виснажливий біль, що приносить втому і дискомфорт у ваше життя.

У цій статті ми постараємося висвітлити таку проблему, як запалення окістя шинсплінт, заглянемо під завісу зі страшною назвою «стресові переломи» і дізнаємося, чи можливо при шинсплінті лікування в домашніх умовах.

строение голени

Залишивши науку вченим, створимо загальне уявлення про shin splints. Почнемо з того, що найчастіше з цією проблемою стикаються спортсмени (особливо легкоатлети), танцюристи та військові. Тобто люди, рід діяльності яких пов'язаний із підвищеною фізичною активністю. Найчастіше пацієнти скаржаться на біль уздовж внутрішньої поверхні великогомілкової кістки гомілки. Сам біль може бути тупим, гострим або прострілювальним, але зазвичай на ранніх стадіях він стихає у стані спокою і відновлюється під час руху. Слід зазначити, що на початковому етапі дискомфорт відчувається на початку тренування та іноді наприкінці. Багато хто не надає цьому значення, плутає з крепатурою. Також слід зазначити, що для шинсплінту характерний набряк гомілки, а біль посилюється при натисканні на ділянку дискомфорту.

Термін «шинсплінт» має на увазі під собою кілька окремих захворювань, які можна навіть визначити, як етапи розвитку, які можуть поступово переходити в наступну стадію. Тому Вам не варто дивуватися, якщо при використанні цього визначення хтось матиме на увазі запалення окістя гомілки, інший - запалення сухожиль м'язів-стабілізаторів стопи, а третій говорить про задній великогомілковий м'яз. А якщо всі ці діагнози викрити в складні медичні назви (наприклад, медіальний великогомілковий стрес-синдром і т.п.), то взагалі важко не заплутатися.

Але все, що простій пересічній людині варто знати про shin splints, що це - група захворювань, що характеризується болем у медіальній ділянці гомілки (більшегомілкової кістки) і є перевантаження м'язів, окістя, сухожиль і великогомілкової кістки.

Чинниками, які впливають розвиток травми, є:

 

локализация боли при шинсплинт1) Плоскостопість або високе склепіння стопи;

2) Надлишкова вага;

3) Надмірно навантажені литкові м'язи;

4) Виконання вправ / біг по твердій поверхні (асфальт);

5) Заняття у стоптаному / неправильно підібраному взутті;

6) Неправильна техніка бігу;

7) Некоректна схема збільшення навантаження;

8) Нестача кальцію.

Як лікувати шинсплінт самостійно?

Опишемо три етапи процесу розвитку, які можуть поступово переходити в наступну стадію. Першою причиною болю може бути перенапруга м'яза. Виникає синдром "розколотої гомілки". З'являється затиск м'яза, який контролює стопу під час бігу. При цьому біль локалізується у внутрішній частині гомілки, як би відразу за великогомілкової кісткою, а обстежуючи цю область, ви виявите вогнища болю та ущільнення. Дискомфорт зазвичай проявляється спочатку активності. При цьому набряк та найбільший дискомфорт може бути у нижній третині гомілки, де розташовані сухожилля. Для полегшення свого стану Вам необхідно намацати великогомілкову кістку і пальцем натиснути між нею та литковим м'язом, зайшовши як би за кістку. Притиснувши палець до болючих ущільнень, тримайте його так близько хвилини. Перші секунд 15 буде дуже боляче, далі неприємні відчуття стихнуть. При утриманні пальця в такому положенні близько хвилини має бути полегшення. Далі знову оглядаємо ногу, знаходячи місця нових ущільнень, і повторюємо процедуру. Зазвичай можна виявити 2-3 затвердіння. У нижній частині гомілки самомасаж робити не варто, не дивлячись на набряк і болючі відчуття, цим ви нічого не зміните.

функции надкостницы

Наступною причиною може стати запалення самого окістя великогомілкової кістки. Тоді біль локалізується спереду ноги, наче на самій кістці.

Окістя - це кісткова тканина, яка знаходиться на поверхні кістки, допомагає м'язам кріпитися до них, сприяє живленню кісток і росту. Розглянемо процес розвитку хвороби з прикладу бігу. Під час руху м'яза гомілки, крім максимальної напруги, поглинають ударне навантаження. Амортизуючи удар, м'язи смикають місце свого кріплення, що може призвести до відшарування окістя, внаслідок чого виникає запалення.

надкостница

Однією з ознак є присутність набряку та «бугристості». У цій ситуації можна зробити масаж, як й у попередньому випадку. Далі слід прикладати холод на запалені ділянки окістя. Можна робити компреси на ніч 1 до 10 з новокаїном, димексидом чи дексаметазоном. Використовувати компресійний спортивний одяг під час бігу. І звернутися до лікаря, який швидше за все порадить зробити МРТ (магнітно-резонансну томографію) для виключення наступного етапу - стресового (утомного) перелому великогомілкової кістки.

Дана травма є свого роду ускладненням шинсплінта і відрізняється від звичайного перелому тим, що відбувається не внаслідок сильного удару, а від навантаження, що повторюється багаторазово, на одні й ті ж ділянки. Попередні травми та переломи є додатковими факторами. В результаті організм зношується, не витримуючи навантаження і накопичуючи мікротравми і тріщини - і в результаті відбувається втомний перелом, який найчастіше не видно на рентгенівському знімку відразу після появи. Тому для його виявлення використовують комп'ютерну томографію та МРТ.

боль во время бега

«Домашнім» способом виявлення даної травми може бути постукування кулаком по кістці. Якщо біль локалізується у місці зіткнення з рукою, а ніби йде глибше у кістку, тобто ймовірність наявності стресового перелому. Другою ознакою є тривалий біль. Якщо ви дали відпочити та відновитись нозі, зняли напругу в м'язах, під час ходьби нічого не турбує, а при відновленні навантаження мучить сильний біль та відновлюється набряк, слід також пройти обстеження. При цьому слід уникати ударного навантаження (біг, стрибки) хоча б 3 місяці, але не обов'язково виключати інші види спорту. Наприклад, можна кататися на велосипеді або плавати. Рекомендується приймати кальцій та вітамін D, а після відновлення зміцнювати м'язи. Але в будь-якому випадку слід звернутися до лікаря.

Для полегшення болю у всіх трьох випадках зазвичай виписують нестероїдні протизапальні препарати (НПЗЗ), наприклад, ібупрофен. Крім того, радять прикладати пакети з льодом на 15 хвилин кілька разів на день для зменшення набряклості. Можна використовувати ортопедичне взуття та спеціальні устілки для зниження навантаження. Але найголовніше – це відпочинок! Не варто повертатися до вправ до зникнення болю та припухлості. У різних випадках цей період може змінюватись від кількох тижнів до півроку.

Профілактика

При фразі "активний спосіб життя" в голові багатьох людей малюється красива картинка подорожей, спорту, вечірок, спілкування та походів. У гонитві за здоров'ям, красою та модою ми прагнемо «вичавити» максимум з нашого організму, отримавши все й одразу. Але це не завжди призводить до бажаного результату.

1) Найперша і найголовніша порада в даному випадку звучатиме як поміркованість і м'яке / поступове збільшення фізичної активності. Адже найчастіше проблема виникає через різке збільшення навантаження, вправ, що багато разів повторюються, на одні й ті ж групи м'язів, бігу по поверхнях, що сприяють перенапрузі: асфальт, бетон, пагорби, доріжки з перешкодами. Особливою групою ризику є новачки та жінки.

2) Не менш важливо використовувати правильно підібране взуття та устілки. Про вибір взуття для бігу можна ознайомитись у цій статті. Щодо устілок, то зупинимося докладніше на цьому моменті. По-перше, спочатку плоскостопість або високе склепіння стопи дають додаткове навантаження і неправильний розподіл ударної сили. Навіть у повсякденному житті з такими фізіологічними особливостями будови стоп слід використовувати спеціальні устілки, які коригують навантаження при плоскостопості або вставки для підтримки склепіння стопи. Говорячи про додаткову фізичну активність, потрібно пам'ятати про колосальне навантаження на зв'язки, хрящі, сумки та меніски. Тому для якісної амортизації рекомендується використовувати спортивні устілки, які поглинають частину ударної сили та мають унікальну форму з додатковими ущільненнями, ортопедичними подушками під склепіння стопи та вентиляційними отворами.

стельки для бега

3) Варто пам'ятати, що відпочинок та повноцінне відновлення бажано чергувати з суміжними видами спорту для м'якшого навантаження на постійно працюючий м'яз і зміцнення інших, що значно знизить травмонебезпеку.

4) Важливим фактором для профілактики шинсплінту є правильна методика бігу. Зверніть увагу на свій вид пронації, вивчіть свою манеру бігу, подивіться відео на цю тематику або навіть зверніться до фізіотерапевта або тренера з бігу.

 

Будьте здорові, ваші stelki.in.ua!